Press

Young russian pianist exhibits depth, polish, flair
Polina Osetinskaya is her name... Osetinskaya gave evidence of technical poise and, most importantly, an inquisitive musical mind... revealed a flair for expressive shading and rhythmic plasticity... The performance had character, depth, theatricality... Everything was carefully prepared and thought through; the music was conceived as one grand arch, not a set of independent pieces... Even if some of her phrasing sounded a little self-conscious, calculated, Osetinskaya never fell into the by-the-numbers, cookie-cutter mold of so many conservatory grads. She had something personal to say and the means to say it.
A musical treasure
Polina Osetinskaya is terrific pianist. More importantly, she is a magnificently endowed musician. Her performances always explore new facets of even the most familiar scores... She is a musical treasure!
Hummel Piano and Violin Concerto, Op 17; Violin Concerto
The great merit of this Russian performance is the piano playing of Polina Osetinskaya, with Hummel’s rippling passagework persuasively done with crystal-clear articulation.
Il camerismo mirabile di Maxim Vengerov e Polina Osetinskaya
Il concerto di Maxim Vengerov in duo con la pianista Polina Osetinskaya dello scorso 15 febbraio al Teatro Petruzzelli di Bari e stato un esempio mirabile di esecuzione cameristica. Dal celebre violinista russo, che suona sullo Stradivari “ex Kreutzer”, giovanissimo vincitore dei Concorsi internazionali “Junior Lipinski – Wieniawski” di Lublino e “Carl Flesch” di Londra, ci si sarebbe aspettato il classico recital della star, semplicemente “accompagnato” al pianoforte. Cosi non e stato: la pianista moscovita Polina Osetinskaya, ex bambina-prodigio, formatasi presso i Conservatori di Mosca e San Pietroburgo, ha dato prova di possedere tecnica eccellente e raffinatissima capacita interpretativa.
Polina Osetinskaja: Cesta zázračného dítěte k dospělosti
Klavíristka Polina Osetinskaja je české hudební veřejnosti prakticky neznámá. V Rusku však skloňují její jméno jedním dechem spolu s takovými hudebníky, jako jsou Maxim Vengerov, Vadim Repin nebo Jevgenij Kisin. Kdysi zázračné dítě řízené despotickou rukou otcovou, dnes vyzrálá a vyrovnaná osobnost v uměleckém i obecném slova smyslu, koncertující po celém světě, třebas ne s takovou okázalou publicitou jako její zmínění kolegové. Na začátku května (4. a 5. 5.) se představí v brněnském Besedním domě, kde spolu s Filharmonií Brno a pod taktovkou venezuelského dirigenta Ilyiche Rivase uvede v rámci jednoho programu Klavírní koncert č. 5 f moll BWV 1056 Johanna Sebastiana Bacha a Koncert pro klavír a smyčce Alfreda Schnittkeho.
Minulost běsnící i bujará
Vydařený čtvrteční koncert Filharmonie Brno v Besedním domě musel potěšit opravdu každého, posluchače rozličného věku i vkus. A nadšení bylo v sále cítit, i přesto, že se na klavír hrálo i celou šíří předloktí.
Pohledy do budoucnosti
Rusti umělci disponuji vynikajici technikou a na rozdil od svych zapadnich či asijskych kolegů rovněž nezaměnitelnou slovanskou emocionalitou, muzikalnosti, inteligenci a pokorou, ktera z jejich hry vytvaři nezapomenutelny zažitek. Vrcholem večera bylo provedeni Koncertu pro klavir a smyčce Alfreda Schnittkeho – taktež Polinou Osetinskou... Ve skladbě lze slyset odraz dnesniho světa s jeho chaosem, rozpory, konflikty, najdeme v ni ale i určity duchovni rozměr, smiřeni a klid. Solo klavir hřima v klastrech a silne dynamice, stejně jako se rozezpiva v překrasne melodice. Provedeni bylo vynikajici, precizni a dech berouci. Po dozněni zůstalo hypnotizovane publikum jestě několik vteřin v klidu, než poděkovalo interpretům aplausem a vykřiky Bravo.
A Late love confession
I don’t know why I decided to write about Polina Osetinskaya, although I am not a music critic and have listened to her for the first time. Maybe, It is driven by her sudden arrival to Odessa, where she haven’t been for ages.
“Real music – is something timeless and genderless”
What is the right ratio of algebra and harmony in music, why women shouldn’t fight with their nature, what do sheet music stores and gold mines have in common, and why pianists remind of cyborgs – narrated by Polina Osetinskaya.
Powerful Performance
She's never really been away, but in Europe and the United States, it had become just a little bit more difficult to listen to the magic fingers of Polina Osetinskaya. Now, things are looking brighter for everyone outside of Russia, as Polina releases her new CD with Naxos.